Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy do fundacji rodzinnej
Podmiot dokonujący wypłaty dywidendy do fundacji rodzinnej nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego, lecz musi dochować należytej staranności w zakresie weryfikacji warunków uprawniających go do zastosowania zwolnienia.
Tak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2024 r. (0114-KDIP2-1.4010.690.2023.1.MW).
Wnioskodawca – bank krajowy – w ramach wykonywanej działalności gospodarczej prowadzi rachunki papierów wartościowych, o których mowa w art. 26 ust. 2c ustawy o CIT, na których rejestrowane są papiery wartościowe (dalej: rachunki). których właścicielem są m.in. fundacje rodzinne. Z tytułu papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunkach, bank wypłaca na rzecz fundacji rodzinnej m.in. przychody (dochody) z dywidend oraz inne przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na potrzeby wypłaty dywidend, bank pozyskuje oświadczenie – składane zgodnie z zasadami reprezentacji fundacji rodzinnej – potwierdzające, że dywidendy stanowią dochody fundacji rodzinnej ze statutowej działalności lokacyjno-inwestycyjnej, a więc dochody z dozwolonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej.
Oświadczenie fundacji rodzinnej potwierdza także, że została ona zarejestrowana w rejestrze fundacji rodzinnych oraz, że zobowiązuje się ona do niezwłocznego poinformowania wnioskodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta